Zašto se sva elektronika resetira kad palim glavni motor?

BN 297
| 2.6.2026 | Piše:
Burza Nautike
| Foto:
Burza Nautike


U par zadnjih navrata primijetio sam da mi se kod paljenja motora gasi sva elektronika i da se nakon par minuta rada motora ponovno resetira i radi normalno. Ovo mi se prije nije događalo. U čemu je problem?

U ispravnom i dobro izbalansiranom električnom sustavu ovo se u pravilu ne događa. Posebno ako imate odvojene akumulatore za pogonski motore i za opću namjenu. Ali ako su sve vrijednosti na granici, i ako je kapacitet akumulatora manji no što bi trebao biti za takav pogonski motor, a posebno ako nije napunjen do kraja, u sustavu će doći do pada napona, što uzrokuje automatsko isključivanje nekih elektroničkih uređaja. Naime većina elektronike ima radni napon od 12 volti, i određenu toleranciju ako napon padne ispod te vrijednost. A kod startanja motora starter povuče vrlo veliku struju, što

ODGOVOR MOŽETE PROČITATI U TISKANOM IZDANJU
... (više u tiskanom i online izdanju)